Yaz Kış Dayanıklı Mezarlık Çiçekleri

Yaz Kış Dayanıklı Mezarlık Çiçekleri

Mezarlık için çiçek tercihi yapılırken aklımızdaki en önemli endişelerden birisi de yaz kışa dayanıklı mezarlık çiçeği olup olmadığıdır. Çünkü mevsimlere dayanıklı olmayan bitkiler kısa sürede kuruyup çöp olmaktadır. Böyle durumlarda toprağın yeniden temizlenip, gübrelenip uygun duruma getirilmesi gerekir. Bu da zaman kaybıdır. O sebeple dikilecek bitkinin önceden yaz ve kış mevsimlerine dayanıklı olup olmadığı araştırılmalı tercihinizi ona göre belirlemelisiniz.

Bayramlarda, özel günlerde, bazen de sebepsiz yere bile mezarlarını ziyaret ettiğimiz yakınlarımızı çiçekler içinde görmek bir nebze olsa acımızı hafifletir kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Görmeye gittiğimizde kuru bir toprak yerine renk renk çiçekler içinde görmek için çiçeklendirme yaparız.

Yaz Kış Kurumayan Mezarlık Çiçekleri Nelerdir?

Soğuk havalara dayanıklı yaz sıcaklarında kurumayacak mezarlık çiçekleridir. Uzun ömürlü, bakım sık sık istemeyen, dayanıklı bitkilerdir. Yaz kış kurumayan mezarlık çiçekleri nelerdir? Şimdi bu çiçekleri birkaç örnekle sıralayalım.

 • Krizantem çiçeği: Halk arasında bilinen adıyla kasımpatı çiçeği dayanıklı bitki türlerine örnek verilebilir. İsminden de tahmin edeceğiniz gibi kasım aylarında çiçek açar. Çiçeğinin dolgunluğu sebebiyle mezar üzerini kaplar ve çok güzel bir görünüm sağlar. Pembe, mor, turuncu, beyaz, sarı olmak üzere birçok renk çeşidi vardır.
 • Acem Halısı: Özellikle yaz sıcaklarına karşı dayanıklı olan acem halısı uygun zeminde hızla toprağa yayılır ve kaplar. Kış ayalarında fazla sulama istemeyen acem halısı kavurucu yaz sıcaklarında belirli aralıklarda sulama ister.
 • Kaz Ayağı Çiçeği: Halk arasında biline ismi makas çiçeğidir. Toprağa döktüğü tohumlarıyla kendisini yeniler ve çoğalır. Susuzluğa oldukça dayanıklıdır.
 • Buz Çiçeği: İsminden çok soğuk sever bitki gibi düşünülse de tam tersine sıcak sever bir çiçek çeşididir. Çok sık bakım ve sulama gerektirmez.
 • Gül: Hoş kukusuyla en sevdiğimiz çiçeklerden birisi olan gül dayanıklılığıyla mezar çiçekleri arasında da tercih edilir. Yaz kış dayanıklı odunsu bir bitkidir. Kırmızı, sarı, beyaz, pembe renk seçenekleriyle görüntüsü en güzel çiçeklerdendir.
 • Ortanca Çiçeği: Kış soğuklarına dayanıklı olan ortancalar uzun ömürlü çiçek türlerindendir. Kış sezonunda yapraklarını döken ortanca eksi 15 derecelere kadar bile kurumaz canlılığını korur.
 • Gelin Tacı Çiçeği: Kış soğuğuna dayanıklı, uzun ömürlü gelin tacı bir dal üzerinde dalı kaplayan renk renk çiçekleriyle görsel bir şölendir adeta. Bu görsel güzelliğiyle de mezarların vazgeçilmezidir.

Yaz Kış Dayanıklı Mezarlık Çiçekleri Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz kış dayanıklı bu çiçekler genellikle çok yoğun bir bakım gerektirmez. Sık sık olmasa bile belli aralıklarla yapılan bakımları vardır. Kuruyan dallar budanır ve bitkilerin tekrar sağlıklı olarak yeşermesi sağlanır. Yapraklarda kuruma ya da köklerde kuruma varsa bitki vitamini verilerek çiçekler canlandırılır. Toprak için gerekli ise gübreleme yapılır. Ve sulama ile desteklenir. Yaz kış dayanıklı bitkiler bakımı kolay türler olduğu için kısa süreli bakımlarla bile ilk günkü canlılığında olabilirler.

Yaz Kış Dayanıklı Mezarlık Ağaçları

Mezarlık ağaçları mezar başlarına gölge yapsın diye dikilir. Mezarlık için dikilebilecek birçok ağaç türü vardır. Sadece gölgesinden faydalanabileceğimiz çam ağaçları olduğu gibi meyve veren ağaç türleri de tercih edilir. En çok tercih edilen mezarlık ağaçları nelerdir?

 • Servi: Ölümsüzlüğün simgesi olan servi ağacı mezarlıkların vazgeçilmez ağaç türüdür. Çok soğuk havalara bile dayanıklı olan serviler toprak zemini için de fazla seçici değildir. Eski dönemlerde de matem ağacı olarak nitelendirilmiş, mezar ve tapınaklara dikilmiştir.
 • Meyve Ağaçları: Mezarlığa dikilen meyve veren ağaçlar arasında limon, portakal, mandalina, incir ağaçları sayılabilir. Meyve ağaçları hem görüntü güzelliği hem de yenilebilir olması sebebiyle dikilir.
 • Çınar Ağacı: Gölgesinde serinleyebileceğiniz ağaçlar arasında en iyisi çınar ağacıdır. Çınar ağaçları uzun ömürlü olmasıyla bilinir. Bakım istemez ve soğuk kış koşullarına oldukça dayanıklıdır. Belli mevsimlerde dalları budanarak sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanır.
 • Pavlonya: Mor çiçekleri olan pavlonya ağacı ağaç türleri arasında çok hızlı büyüyen ağaç türüdür. Yaz kış dayanıklıdır. Sık sık bakım istemeyen pavlonya ağacına mezarlıklarda sıkça rastlamak mümkündür.

Yaz kışa dayanıklı mezar çiçekleri kış soğuklarına ve yaz sıcaklarına dayanıklılığıyla tercih sebebidir. Mezarlıklar için bakımı kolay çiçek türleri tercih edilir. Yaz kış dayanıklı bu bitkiler mezarlıklar için her daim tercih edilen bitkiler arasında olacaktır.