Mezar Üzerine Su Dökmek Ne Anlama Gelir?

Mezar Üzerine Su Dökmek Ne Anlama Gelir? Mezar Üzerine Su Dökmek Ne Anlama Gelir?

Bu hayat fanidir. Her insan vakti zamanı geldiğinde fani hayattan ebedi hayata geçiş yapacaktır. Bu bazen sıralı bazen ise sırasız ve zamansız olacaktır. Fakat yine de her zaman için sonunda gideceğimiz yer ahiret olacaktır. Kendimizin de bir gün o toprağın altına girecek olduğumuz düşünüldüğünde, bizden önce göç edenler için yapmamız gereken birtakım sorumluluklar vardır.

Netice de zamanı geldiğinde bizler de orada yatacağız muhakkak. Bu sorumluluklarımızdan birisi de bilindiği üzere ölünün üzerine su dökmektir. Peki, ölünün üzerine su dökmek ne anlama gelir? Neden ölünün üzerine su dökeriz? Mezara neden su dökülür? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ölen bedeni gömmenin ardından toprağın üzerine su dökme işleminin kökeni çok eski yıllara dayanmaktadır. Bu işleme ilk olarak Türklerin ilk inancı olan Şamanizm’de rastlanır. Şamanlar yılın belli dönemlerinde ölünün su içtiğine inanırlardı. Bu yüzden o dönemlerde mezarları sulanırdı.

Ayrıca ölünün üzerine su dökmek, dinimizce de önemli bir husustur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir gün bir cenazede gömü işleminden sonra ölünün üzerine su serpmiştir. Bu da bizlere gösteriyor ki ölünün üzerine su dökmek aslında bir sünnettir.

Ölünün üzerine su dökmek konusunun bir diğer unsuru da bilimsel yaklaşımdır. Su ile temas eden toprak iyice oturur ve kış aylarında çetin esen rüzgârların toprağı tahrip olması engellenir. Sağlam duran bir mezar, çökmelerin ve vahşi hayvanların cenazeye zarar vermesinin önüne geçer.

Mezarlar belli periyotlarda sulanması gereken alanlardır. Günlük yaşantımızın telaşına kapılıp çoğu zaman bu alanları ihmal edebiliyoruz. Bu yüzden gidemediğimiz durumlarda mezarları sulaması için mezarcılar tutulabilir, sevdiklerimizin mezarlarının korunmasını sağlayabiliriz.

Mezar Su Dökmek Sünnet mi?

Mezar bakımı alanında su dökmek konusu insanlar için hayli karmaşık bir hale gelebiliyor. Bazı kişiler mezara su dökmenin günah olabileceğine kadar varsayımlarda bulunabiliyor. Bu kulaktan dolma hatalı bilgiler, insanların doğru yöntemi uygulamasına da engel teşkil ediyor.

Mezara su dökmek sünnet mi sorusunun cevabı evettir. Yani mezara su dökmek peygamberimizin bir sünnetidir diyebiliriz. Çünkü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) gömdüğü kişilerin ardından toprağa bir miktar su dökerdi. Bu durum hadisler aracılığıyla günümüze kadar ulaşmıştır.

Ayrıca mezara dökülen su sayesinde üzerindeki bitkiler yeşil kalır, tazeliğini korur. Bunun için mezara su dökme işlemi ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Mezarın Üzerine Çiçek Dikilir mi?

Sevdiklerimizi ebedi yolculuğa uğurladığımız ve geride bu fani dünyada bize kalan tek şeyleri olan mezarlar, kendi mutluluğumuz ve kabirde yatan sevdiklerimizin hayır için çiçekler ile donatılmak istenir. Bu işlemi yapmadan önce sıkça mezarın üzerine çiçek dikilir mi sorusunun çıkmasına neden olur. Mezarın üzerine çiçek dikilir mi sorusunun cevabı gayet nettir yani evettir. Sevdiklerinizin mezarlarının üstüne gönül rahatlığıyla çiçek dikebilirsiniz.

Hatta bazı rivayetler vardır ki dikilen ağaç ya da bitkilerin, mezarda yatan kişinin azabını hafifleteceğine inanılır. Çiçeklerin Allah yolunda zikir ettiği söylenir ve bu zikirler sonucunda sevaplar kabirdeki kişinin ameline işlenir.

Mezarın üzerine ağaç dikilirken dikilecek olan ağacın meyve verir özellikte olması, yatan kişi açısından daha da hayırlı olacaktır. Çünkü o ağacın meyvesinden koparan herkes yatan kişi için bir rahmet okur. Bu da kabir azabını dindirir. Ayrıca meyve ağaçlarının hoş kokusu ve görünümü de vardır. Limon bu alanda en çok tercih edilen ağaçlar kategorisindedir.

Mezar İçin En Uygun Çiçekler

Sevdiklerimizin, yakınlarımızın, ailemizin mezarlarını sık sık ziyaret ederiz. Özellikle bayram günlerinde ve özel günlerde bu ziyaretlerimiz sıklaşır. Bu ziyaretler esnasında sevdiklerimizin mezarını harap olmuş, kurumuş halde görmek bizlere elem verir. Onları unuttuğumuz, ihmal ettiğimiz ve gerekli değeri göstermediğimiz duygusuna kapılırız.

Tüm bu durumlarla karşılaşmamak adına sevdiklerimizin mezarlarını çiçeklerle süslemek yapılacak en doğru seçimdir. Hem onları ruhlarını huzura erdirir hem de kendi maneviyatımızı güzelleştiririz. Peki, mezar için en uygun çiçekler nelerdir? Mezar için en uygun çiçekleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Kasımpatı Çiçeği
  • Kardelen Çiçeği
  • Nergis Çiçeği
  • Şebboy Çiçeği
  • Sıklamen Çiçeği

Bu çiçekler dört mevsim ayakta kalmasıyla ün yapmışlardır. Sevdiklerinizin mezarlarını süslerken bu çiçekleri tercih edebilirsiniz.