Yalova Mezar Bakım Firmaları

Yalova için henüz mezar bakım firması eklenmemiş.
Firmanızı ücretsiz ekleyin.

Yalova Mezar Yapım

Yalova mezar yapım hizmeti için çeşitli firmalarla anlaşarak en iyi müşteri memnuniyeti hedeflemekteyiz. Siz müşterilerimiz için en doğru firma seçimlerini yapıyor kesinlikle fire vermemek için çalışıyoruz. Sizlere mezar yapımı hakkında bilgi vermek için üç faklı alt başlık açtık. Bunlardan ilkinde mezar yapımda kullanılan malzemeler ve temel atma işleminden bahsederek bu işlemler hakkında bilgi verdik. Verdiğimiz bilgilerin sizler mezarbakım.com web sitemizde ilanlara bakarken sizlerin işine yarayacağını düşünüyoruz. Sonuçta mezar yapım ciddi bir iştir ve ciddi işler için yoğun bir bilgi birikimine ihtiyacımız olacaktır. Eğer daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız diğer şehirler için yazdığımız bilgilendirme makalelerini okuyabilir eksik gördüğünüz yerleri bizlere bildirebilirsiniz.

Mezar Yapım Hizmeti İçin Kullanılacak Malzemeler

Mezar yapım için oldukça farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bizler bu malzemeleri hem dünya çapında kullanılan malzemeler hem de ülkemizde daha kolay bulunabilir olan malzemeler olarak ikiye ayırdık.

Dünya Genelinde Mezar Yapım İçin Kullanılan Mezar Taşı Malzemeleri

 • Demir
 • Bronz
 • Mermer
 • Beton
 • Cam
 • Tarla taşı
 • Tahta

Özellikle demir ve bronz yurtdışında en çok kullanılan mezar taşı türlerindendir. Ülkemiz sınırları dahilinde de iyi bir araştırma ile kolaylıkla bulunabilir. Bu tür malzemeler paslanmaz özelliği ile yapıldıklarında ömürleri boyu güzel görünümünden ödün vermez. Daima güzel ve ferah durur. Ayrıca yenilenmesi oldukça olaydır. Zımpara makinesi veya sadece eliniz ile bu mezar taşlarını zımparalayıp üstüne cila da atarsanız mezar taşınız kolaylıkla eski biçimine geri dönecektir.

Mermer ve beton ülkemiz sınırları içerisinde de kullanılan bir malzemedir buna ek olarak eski kişiler için tarla taşı kelime öbeği de oldukça uygundur. Bu taş çeşitleri kolay işlenebilmeleri, kolay bulunabilmeleri ve fiyat konusunda oldukça cüzi fiyatlar vaat etmeleri nedeniyle ülkemizde ve dünyada oldukça sık kullanılmaktadır.

Cam mezar taşları ise daha çok yurt dışında görülen yalnızca ölünün yerini belli etmek amacıyla konulmuş taşlardır. Daha doğrusu özellikle Avrupa’da bizimkine benzer bir mezar kültürü mevcut olmadığından bahsi geçen diğer taşlar da daha küçük çaplı olmakla birlikte sadece kişinin yerini belli etme amacı güder. Bu cam mezar taşları da özel işlenip ölen kişinin mezarının başına konulur.

Tahta mezar taşları daha eskide kalmış gibi dursa da özellikle daha kırsal bölgelerde hala kullanılmaktadır. Çok fazla işçilik istemeyen bu yöntem kolaylıkla yapılabilecek türden mezar yapımı şeklinin örneğidir. Daha çok haç işareti yapmak için kullanılır.

Ülkemizde Mezar Yapım İçin Yaygın Olan Malzemeler

Ülkemizde yaygın olan Türk-İslam kültürü nedeniyle bizde mezar taşlarının yanında mezarı daha yüksek gösteren küçük mezarlıklar da yapılır. Bu mezar yapımı şekli uzun yıllardır bu coğrafya üzerinde devam etmektedir. Bu nedenle bizim ülkemizde kullanılan mezar yapımı malzemeleri bize özgüdür. İşte bunlardan bazıları:

 • Hazır mezar
 • Mermer mezar
 • Traverten mezar
 • Granit mezar

Hazır mezarlar beton döküm olan mezar tiplerindendir. Çok cüzi fiyatlara bulunabilmesinin yanında oldukça kalitesiz mezarlardır. Kolayca yıpranabilmektedirler.

Mermer mezarlar cilası çok çabuk solmasına rağmen düzenli mezar bakımı yapıldığı sürece sorun yaratmayacak kaliteli mezarlardır. Kolay işlenebilirler. Bu nedenle farklı ve yaratıcı mezar tipleri mermer mezar ile daha kolay ortaya çıkarılabilir. Fiyatları traverten ve granit mezarlara göre daha makuldür.

Traverten mezar oldukça kaliteli olmasının yanında aynı zamanda oldukça maliyetli mezar türüdür. Sert iklim bölgelerinde en doğru seçenektir.

Granit mezar cilası çok sert bölgelerde yıpranabilir ancak genel itibarıyla oldukça dayanıklı mezar türlerindendir. Fiyatı biraz tuzludur.