Mezarlık İçin Uygun Dikilebilecek Ağaçlar

Mezarlık İçin Uygun Dikilebilecek Ağaçlar

Mezarlığa ağaç dikmek, çiçek dikmek sevdiklerimize gösterdiğimiz saygının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Kabirlere dikilen ağaçların susuzluğa karşı dayanıklı olması, uzun seneler boyunca canlılığını koruyabilmesi aranan özellikler arasında yer alır. Mezarlığa ağaç dikmek oldukça faydalıdır. Kabre ağaç dikmenin sevap olduğu bilinerek bakımlarının da yapılması gerekmektedir. Mezarlığa dikilecek ağaçlar direk mezar üzerine, yanına konumlandırılabilir. Kabre dikilen ağaçlar için sevap alınacağı rivayet edilmektedir. Dikilen bitki ve ağaçtan ölünün ruhunun azabının hafifletileceğine dair rivayetler de vardır. Ölülerin kabrinin üzerine dikilen ağaçların zikirleri, tesbihler, yararlanan canlılar kabirde yatan kişinin amel defterine yazılarak ağacı dilene sevap kazandırır. Mezara dikilen ağaçların sevap kazandırdığı kabul edilerek dikilen ağacın türünün önemi yoktur. Her mevsim yeşilliğini kaybetmeyen, estetik görünümlü, uzun ömürlü, fazla reçineli, havaya güzel koku yayan ağaçlar mezarlıklar için de uygun ağaçlar arasındadır.

Mezarlığa Hangi Ağaçlar Dikilebilir?

Yeşil ve canlı görünümü ile çeşitli alanları renklendiren ağaçlar mezarlıklarda da vefat eden yakınlarımıza sunduğumuz sevgi ve saygının göstergesi olmaktadır. Mezara ağaç dikmek hadislerde geçiyor mu sorusuna ağaç dikmenin sevap olduğunu söyleyebiliriz. Mezarlığa dikilebilecek ağaçlar şöyle sıralanabilir:

 • Ceviz ağacı,
 • Ardıç ağacı,
 • Dut ağacı,
 • Kayın ağacı,
 • Elma ağacı,
 • Kavak ağacı,
 • Kayın ağacı,
 • Çınar ağacı,
 • Çağ ağacı,
 • Taflan ağacı,
 • Selvi ağacı,
 • Kestane ağacı

Mezarlıklarda Selvi Dikiminin Önemi Nedir?

Sık dalları, uzun boyu, kışın dökülmeyen yaprağıyla her dönem dikkat çeken selvi ağacı mezarlıklarda sık karşılaştığımız ağaçlar arasında yer alır. Selvi ağacı Türk toplumunda Selçuklu, Osmanlı döneminde çokça rastlanan figürlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlığın her döneminde çeşitli sembolik öğeler kullanılmıştır. Selvi ağacı kültürümüzde bereket ve bolluğu simgelemektedir. Hayat ağacı olarak adlandırılan selvi ağacının kökleri toprak altından geldiği için doğumu simgelemektedir. Servi ağacı fiyatları ise uygun rakamlarla karşımıza çıkmaktadır. Yeryüzünde olduğu için yaşamı simgelemektedir. Selvi ağacı her dönem yeşil kaldığı için ölümsüzlüğü, yaprakları göğe uzandığı için cennete erişme isteğini simgelemektedir.

Mezarlıklara Uygun Yapraklı Ağaç Türleri Nelerdir?

Genellikle gölge yapmasını istediğimiz ağaç çeşitleri bu kısımda yer alır. Dev boyutlara ulaşan, uzun seneler boyunca arkadaşlık eden ağaç çeşitleri oldukça fazladır. Çam cinslerinin en bilinen cinsi kara serviler 15 metre boylanan bitkiler arasındadır. Dayanıklı yapısıyla değişen hava koşullarına dayanıklı yapraklı ağaçlar mezarlıklarda sütun şeklinde büyür. Sert rüzgarlardan etkilenmeyen yapraklı ağaçlar her dönem canlılığını ve verimliliğini korumaktadır. Mezarlığa meyve ağacı dikmek, dikilen ağacın uzun ömürlü olması önemli noktalardandır. Uzun seneler yaşayan çınar ağaçları bahçe, park, mezarlık alanları içinde uygundur. Soğuk kış şartlarına dayanıklılık gösteren ağaçların yılda bir defa fazla dalları budanmalıdır. Gölgelik yapan ağaçlar kısmında olan, güneş gören kısma dikilen ağaçlar hızlı büyüme göstermektedir.