Kars Mezar Bakım Firmaları

Kars için henüz mezar bakım firması eklenmemiş.
Firmanızı ücretsiz ekleyin.

Kars Mezar Yapım

Vefat eden yakınlarımızı mezar taşının altında görmek her ne kadar zor olsa da beraber yaş aldığınız yakınlarınıza bir mezar taşı yaptırmak birçok insanın gönlündeki acıyı biraz olsun yatıştırıyor. Yakınınıza karşı olan son görevinizi yerine getirdiğinizde yüreğinize gelen hafif rahatlama hissi her ne kadar acınızı dindirmiyor ve kaybettiğiniz annenizi, babanızı veya bir akrabanızı geri getirmiyor olsa da birçoğumuz için son görev olan bu iş oldukça önem verilmesi gereken hususlar taşımaktadır.

Mezar Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle mezarın konfor sağlaması çok önemlidir. Mezar ne çok yüksek ne de çok alçak olmalıdır. Ayrıca mezarın yapıldığı malzeme, kesim şekli ve malzemenin kalınlığı mezar ömrünü belirler. Ülkemizde farklı çeşit mezarlar yapılmaktadır. Özellikle bazı firmaların ucuz diye sattığı mermer ve traverten malzemeli mezarlara itibar edilmemelidir. Mermer ve traverten iç tasarım için kullanılması daha uygun olan malzemelerdir. İç kullanımda çok güzel dursalar bile mezar yapımı, kaldırım taşı veya buna benzer işlerde mermer ve traverten malzemelerin kullanımı iç mekânda ki güzelliğin dış mekâna yansıyamaması ile sonuçlanacaktır. Mermer ile yapılan mezar cilası yapıldıktan sonra yerleştirilir ancak birkaç ay geçmeden cila bozulmaya, eski rengini kaybetmeye başlar. Eski şaşalı günlerini geride bırakan mermer mezar bir süre sonra da kir tutmaya başlayacak ve sizin gözünüze iç mekânda cilalı bir şekilde gösterilen mermer mezardan herhangi bir iz kalmayacaktır. Bunun yaşanmasını istemiyorsanız kullanmanız gereken kayaç türleri volkanik olanlardır. Örnek olarak dünyanın en sert ve güçlü taşı obsidyendir hatta ilk çağlarda mızrak, balta, çapa gibi ilkel aletlerde kullanılmış ve üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen eski formunu korumuştur. Obsidyene benzer olarak granitte volkanik bir kayaçtır. Hatta öyle ki Mısır’daki ve Amerika kıtasındaki piramitlerde kullanılan kayaç granittir. Yani mezar taşlarında granit kullanmanı halinde üstüne atılacak düzgün bir cila ile mezarınız uzun yıllar dayanabilir.

Önemli olan diğer iki husus ise blok mezar ve temel atımıdır. Blok mezar kavramı şudur: Mezarlar düzgün yerleştirilmediği takdirde kırılabilecek, toprakla arasında boşluk kaldığında dağılabilen veya kırılabilen şeylerdir. Eğer aldığınız mezar blok veya çift parça hakindeyse ki önemle rica olunur ki blok tercih edilsin, kırılma olasılığı daha azdır. Herhangi bir sel felaketi veya kar erimesi sonucu toprak kayması olması halinde toprak mezarın altından boşalabilir. Bu durumda mezarın blok halinde ve dayanıklı malzemeden yapılmış olması mezarın yer çekimine karşı direncini güçlendirebilir.

Temel atma konusunda ise, mezarın temeli olabildiğince sağlam olmalıdır ki herhangi bir durumda mezar dağılmasın veya çökmesin. Özellikle temele deniz kabuğu, kum gibi direncini zayıflatacak malzemelerin eklenmemesi gerekir. Temelde ki demir yoğunluğu olabilecek en yüksek değerde olmalıdır.

Soğuk Hava Şartlarında Mezar Koruma

Öncelikle mezarınızı soğuk hava şartlarından korumak istiyorsanız seçtiğiniz malzeme ve firma çok önemlidir. Mezar yüksek sıcaklık farkı mevcut olduğunda, fazla soğukta veya fazla sıcakta çatlayabilir bu nedenle malzemenin önceden bu koşullara hazırlanmış olması gerekir. Malzemenin volkanik kaynaklı olması ve Mohs değerinin 5 ten yüksek olması önemlidir. Bu koşulların sağlanması halinde soğuk hava mezar için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Burada bahsettiğimiz tüm aşamalar ustalarımız tarafından birebir uygulanan işlemlerdir. Ustalarımız mezarlarınızın olabildiğince dayanıklı ve kaliteli olabilmesi için gece gündüz çalışmaktadır. Bu nedenle sipariş verirken içiniz rahat ve kafanızda sorular olmadan rahatlıkla bize işi teslim edebilirsiniz. Yıllar boyu edindiğimiz tecrübeyi sizlere aktarıyoruz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.