Karaman Mezar Bakım Firmaları

Karaman için henüz mezar bakım firması eklenmemiş.
Firmanızı ücretsiz ekleyin.

Karaman Mezarlıkları

Kazalpa Mezarlığı Şehir Mezarlığı

Karaman Mezar Yapım

Sevdiklerinizin daha yeni, soğumamış acısı ile boğuşurken bu güç günlerde mezar yapımını aksatmanız veya geciktirmeniz oldukça olağan, normal bir durumdur. Ancak birçok aile ölülerine saygı amacıyla mezar yapım işini hızlandırmak istemektedir. Bizler de sizlerin bu yoğun isteği üzerine hem hızlı hem kaliteli işçiliğimizle müşterilerimizin beğenisini kazanmak amacıyla ürünlerimizi podyuma çıkarıyoruz. Mezar taşı, mezar yapım ve bu alanlarda farklı şekilde çalışmış personellerimizle her daim size kaliteli hizmet vermekteyiz. Mezar taşı konusunda uzmanlaşmış ustalarımızla, bu işte uzun yıllar çalışmış emektar işçilerimizle sizlere en iyi hizmeti verebilmek adına yarışıyoruz. Tarihi anlamda farklı kültürel mezar taşları hakkında oldukça bilgili olan ustalarımızla Anadolu coğrafyasının kültürel kokusunu duyarak çeşitli mezar tasarımları yapmaktayız. Karaman ilimizin geniş kültürel birikiminin farkında olmakla beraber bu kültürel birikimi adeta maden kazar gibi kazarak, tıpkı elmas işlemeciliği gibi işliyoruz. Karaman ilimizin sahip olduğu bu kültürel birikimi mezar taşlarına, mezar tasarımlarına ve mezar hakkında yaptığımız her detaya işlemekten gurur duyuyoruz.

Karaman’ın Kültürel Birikimi ve Geçmişte ki Mezar Taşı Örnekleri

Coğrafyamızın bizlere getirdiği kültürde yaşamış, büyümüş ve vefat etmiş yakınlarınızı yine coğrafyanın getirdiği kozmopolit kültürü kullanarak bu kültür çerçevesinde mezar yaptırmak istemenizi anlayışla karşılıyor ve bunu yerine getirebilmek için oldukça sıkı çalışıyoruz. Karaman M.Ö. 8000’li yıllarda Hititler tarafından kurulmuş bir şehir olmakla beraber oldukça sık el değiştirmiş bir şehirdir. Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti gibi önemli ülkelerin bir parçası olan karaman bu nedenle çok zengin bir altyapıya sahiptir. Şehri ilk kuran Hititlerin inhumasyon ve kremasyon adlı iki farklı ölülere veda şekli var olmakla birlikte bizi ilgilendiren kısım konumuzun mezar taşları olması münasebetiyle inhumasyon inanıştır. İnhumasyon inanışa göre ölüler bizde olduğu gibi toprağa gömülür. Ancak garip olan şey bu güne kadar Hititlere ait herhangi bir kral veya soylu herhangi bir kişinin mezarına ulaşılamamasıdır. Yalnızca Ankara/Haymana’ da bir kral mezarı bulunmuş olsa da bu mezar soyulmuş olduğundan pek buluntu bulunamamıştır. Karaman ile bu mezarların ilgisi ise ilimizde oldukça yaygın lahit rezervidir. Bu inhumasyon inanış Hristiyanlık ve İslamiyet esaslarında da doğru olarak kabul edildiği için ilimizde mezarcılık uzun zamandır yapılan bir meslektir. Bizans İmparatorluğunda ise mezarların çok farklı türleri bulunmaktadır. Bunlardan yalnızca bazıları; puticuli, colubarium, katakomblar, Tapınak, Oyma, Lahit, Mauseloum,Heroon, Kenotafolmakla beraberbu mezarların farklı hiyerarşileri ve kendine ait düzenleri vardı. Mesela Taş lahit mezarla daha zengin kişilerin tercihiydi çünkü yapılması zor ve zahmetli olan bir işti. Güncel olarak hakim kültür konumunda bulunan islam kültürü ise Miryakefelon (1176) kesin Türk zaferi ile yerini sağlamlaştırmıştır. İslam kültüründe ise mezar çok süslü olmaz, ünlü kişilerin türbeleri dahil olmak üzere hiçbir mezar çok şaşalı olmaz ancak kesinlikle iyi işlenir. Eski bazı mezarlarda mezar taşının üstüne kişinin mesleğini anlatan bazı figürler de işlendiği görülmüştür. Bu nedenle bizlerde Karaman’ın bu zengin mezar kültürünü dikkate alarak sade ancak işçilik konusunda bir o kadar iddialı ürünler ortaya koymaktayız.

Mezar Ustalarımız Hakkında

Ustalarımız işinde uzman, hangi mezarın nerede nasıl yapılacağını iyi hesaplayan işini iyi bilen ve yapan kişilerdir. Tarihi bağlarımız dolayısıyla mezar ustalarımız geçmiş mezarlar konusunda bir hayli yetenekli insanlardır. Ustalarımız Granit, Bazalt, Diyabaz gibi işlenmesi zor ve meşakkatli volkanik kayaçları ustalıkla işleyerek özellikle blok halinde mezar yapmaktadırlar. Blok halinde olmayan veya çok fazla eklem noktası olan mezarların kolayca kırılabileceğini bildiğimizden ustalarımız özellikle buna dikkat etmektedir.

Karaman’da mezar yapım konusunda iddia sahibi olmakla birlikte siparişlerinizi özenle hazırlamaktayız. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.