Karabük Mezar Bakım Firmaları

Karabük için henüz mezar bakım firması eklenmemiş.
Firmanızı ücretsiz ekleyin.

Karabük Mezar Yapımı

Hayatlarımızın büyük bir bölümünü beraber geçirdiğimiz yakınlarımız günü geldiğinde aramızdan ayrılıyor. Bizler de sınırlı ömrümüzde tanıdığımız bu insanların güzel anılarını hatırlamak, özel günlerde veya onları yanımızda istediğimiz günlerde onları ziyaret etmek istiyoruz. Onların eksikliği bazı zamanlar yüreğimize keskin bir hançerin zehirli ucuyla açılmış yara gibi sızlasa da yaşamaya, hayatımıza kaldığı yerden idame ettirmeye devam ediyoruz. Bu güzel insanların hatıraları adına güzel mezar taşları ile defnedildiği yeri süslüyor hatıralarını daha da güzelleştiriyoruz.

Tam da bu noktada Karabük mezar taşı dizaynlarımız sizlerin imdadına yetişiyor. Uzun zaman beraber, bazen mutlu, bazen kızgın, bazen üzgün zamanları yaşadığınız, beraber eğlendiğiniz, beraber ağladığınız yakınlarınızı kaybetmenin acısını anlıyoruz. Bu nedenle sizler için işinde Karabük sınırları içerisindeki en iyi ve en güvenilir ustalarımızla, özgün tasarımlarımızı sizlere sunuyoruz. Yaşamınızda ki belki de en acı zaman diliminde acınızı biraz olsun hafifletmek amacıyla elimizden gelenin en iyisini yaparak sizler için en güzel tasarımlarımızı yaratıyoruz.

Mezar Yapımında Kullanılan Taşlar

Osmanlı Kökenli mezar taşlarında kolay bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi nedeniyle mermer kullanılmıştır. Ancak mermerin sertliği en fazla 4 mohs olabilmektedir. Bu sertlik uzun kullanım için yeterli değildir. Özellikle birçok etkiye maruz kalacak, Karabük’ün Karadeniz ikliminden sebeple çokça yağış ve nemle karşılaşacaktır. Bu durumda mermer ilk birkaç ay sonra matlaşarak kir tutmaya başlar. Ancak kullanımı en mantıklı malzemeler: granit, bazalt, diyabaz gibi volkanik olmasından ötürü oldukça güçlü olan kayaçlardır. Tahmin edebileceğiniz üzere bu kayaçlar volkanik faaliyetler sonucu yüksek basınç ve sıcaklığın yanında su ve rüzgâr gibi yıpratıcı etmenler sonucu oluştuklarından lise coğrafya dersinden de rahatlıkla hatırlayabileceğimiz metaformik kayaçlara göre oldukça dayanıklıdırlar. Bu kayaçlar mezar taşlarında ham madde olarak kullanıldığında en az 100 yıllık ömre sahip olurlar. Ayrıca tüm bunlara ek olarak belirtmek isteriz ki granit seçebileceğiniz en mantıklı kayaç türüdür. İçeriğindeki kuvars, feldspat ve mika mineralleri sayesinde oldukça dayanıklılık sahibidir.

Bir mezar olabildiğince bütün halinde bulunmalıdır. Aynı bir bisiklet veya ayakkabı gibi ne kadar çok birleşim noktası olursa o kadar dayanıksız olur. Bir mezarda ilk olarak kırılan yerler eklem yerleridir. Bu nedenle mezar seçimi yapılırken öncelikle mezarın bütün olup olmadığına bakılmalıdır.

Hâlihazırda beton lahit bulunan şehir mezarlıklarında toprağın çökmesi gibi bir durum gerekmez defin işlemi gerçekleştirildikten hemen sonra mezar yerleştirme işlemi rahatlıkla yapılabilir. Ancak eğer defin işlemi beton lahit bulunmayan şehir mezarlıklarında veya köy mezarlıklarında yapılmışsa burada dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır. İlki mezar cenazenin üstüne yerleştirilmeden önce toprağın oturması beklenmelidir. Eğer beklenmez ve aceleci olunursa eklem yerlerinden mezar kendini bırakacaktır. Bu da sizler adına ekstra masraf demektir. Biz bu konuda elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz. İkinci ise dökülecek betonda ki demir yoğunluğudur. Eğer betonda ki demir yoğunluğu az olursa oluşabilecek küçük bir hasar size çok büyük bir hasar olarak yansıyacaktır. Temelin güçlü olması çok ama çok önemlidir. Bu konuda firmamız oldukça dikkatli davranmaktadır. Sizleri mağdur etmemek adına en iyi ustalarla çalışıyor ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz.

Mezar taşlarınızı granit, bazalt olarak yapmayı tercih etmekteyiz fakat sizden gelecek mermer mezar teklifi konusunda sizlere yardımcı olabiliriz. Temel ve blok mezar konusunda endişelerinizin olmaması adına isterseniz atölyemizi ziyaret edebilir blok mezarlarımızı yerinde inceleyebilirsiniz. En kaliteli mezarları sizin sevdikleriniz için özenerek yapıyoruz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.