Güzel Kokulu Çiçekler

Güzel Kokulu Çiçekler

Çiçeklerle kaplı rengarenk bahçeler herkesin ilgisini çekmektedir. Bahçelerinizi görsel şölene dönüştüren renkli bahçeler pozitif enerjisini her yere yayar. İçimizi adeta yaşama sevinciyle dolduran çiçeklerin kendine has kokusu vardır. Konu daha güzel kokmak olduğu zaman bazı çiçekler diğerlerinden öne çıkar. Binlerce yıldan beridir insanlar çiçeklerin görüntüsüne ve güzel kokusuna hayrandır. Sadece bir ot olarak görülmeyen çiçeklere insanlar çeşitli anlamlar yüklemektedir. Düğünlerde de mutluluğun sembolü olan çiçekler cenazelerde hüznü, düğünlerde mutluluğu temsil eder. Mis kokan parfümlerin kaynağı çiçekler sofralarımızın baş tacı reçellerin de ana kaynağıdır. Evi güzel kokutan çiçekler insan psikoloji üzerinde olumlu etki bırakmaktadır.

Güzel Kokulu Çiçek Türleri Nelerdir?

İçimizi yaşam sevinciyle dolduran, pozitif enerji yayan çiçekler hislerinizin pozitif olmasını da sağlamaktadır.

  • Gül: Dünyada en hoş kokan çiçekler arasında güller ilk sırada yer almaktadır. Hoş kokusu ve mükemmel görünümü ile güller pek çok alanda da kullanılır. Rengarenk güller en çok tercih edilen çiçeklerdendir.
  • Wisteria Çiçekleri: Mor, beyaz, pembe olmak üzere renkleri vardır. Mor salkım ağacı olarak bilinir. Harika kokusu olsa da tüm türlerinin kokulu olduğu söylenemez.
  • Frangipani Çiçeği: Pasifik, Meksika, Güney Amerika’ya özgü bir çiçektir. Suyu çok sevmez. Mükemmel kokusu olup parfüm alanında sıklıkla tercih edilir. Tropik bir adadaymış hissi verir.
  • Çikolatalı Kozmoz Çiçeği: Meksika’ya özgü bir çiçek olan, geceleri çiçek açan kozmoz mükemmel bir vanilya kokusu verir. Gece güzel kokan çiçekler arasında en çok tercih edilendir. Gün içinde sıcakla birlikte kokusunu daha çok veren kozmoz neslinin tükenme tehlikesi vardır.
  • The Sweet Alyssum(Kraliyet Halısı): Akdeniz’e özgü bir çiçek olup, sık ve yoğun şekilde bulunur. Bal aromasını andıran kokusuyla çiçekleri 3 haftada kendini gösterir. Yaz, bahar aylarının başında çiçek açar.
  • Tatlı bezelye & Itırşahi çiçeği: Harika ve güçlü kokusu olup farklı isimlerle bilinir. Bulunduğu yörelere göre çeşitli isimler almaktadır. İlkbahar, kış aylarında çiçek açmaktadır.
  • Aster: Sonbahar aylarında karamsar havayı doku, renklerle dağıtmayı başarmış olup, papatyagillerden kokusuyla ön plana çıkmaktadır.
  • Akşamsefası: Ülkemizde en çok yetişen bahçe çiçeklerinden akşamsefası çiçek açma döneminde hoş kokusuyla insanları büyümektedir. Cennet kokulu çiçekler grubunda yer alan akşamsefası görüntüsüyle de cezbetmektedir.

Kokulu Bahçe Çiçekleri

Parklarda, balkonlarda, bahçelerde mis kokuların yayılmasını isteyenler için bahçe kokuları tercih edilebilir. Yaz ve bahar aylarında çiçek açıp çevreye güzel koku yayan renkli bitkiler yaşam alanlarınızın da sinerjisini artırmaktadır. Peyzaj çalışmalarıyla sadece evinizde değil, kafe, düğün salonu, restoran gibi işletmelerde de bahçe çiçekleri tercih edilmektedir. Bakımı kolay olan bahçe çiçeklerinin su isteği de yoktur. En güzel kokulu çiçek hangisi sorusuna uzun boylu ve güzel kokulu bitkiler arıyorsanız melisa, hanımeli, mor salkım, İzmir sarmaşığı, Arap yasemin çiçeği, leylak bir numaradır cevabını verebiliriz.

Yazlık Evler İçin Çiçek Seçimi

Bahçe çiçekleri ekilmeden önce sulama, ışık, toprak durumları dikkate alınmalıdır. Farklı çeşitleri birleştirmek istiyorsanız bakımları aynı olan çiçekleri tercih etmelisiniz. Güneş ve gölgeye kaprisi olmayan çiçekler tercih edilmelidir. Bidense, nasturtium, sardunya güneş ışığına dayanıklı olan, gölgede de büyüme imkanı olan çiçekler arasında yer alır. Yazlık evler için bitkiler sadece siteleri değil çardak, çitler, küçük yapıları örebilir. Beyaz güzel kokan çiçeklerden oluşan kompozisyon istiyorsanız aynı türden farklı çiçekleri de dikebilirsiniz. Komşu çiçekler için fuşya, nasturtium, mine çiçeği, pelargonium tercih ettiğinizde renkli ama zıt türlerden çiçekleri kombinlemiş olacaksınız.