Çankırı Mezar Bakım Firmaları

Çankırı için henüz mezar bakım firması eklenmemiş.
Firmanızı ücretsiz ekleyin.

Mezar Çiçekleri Çankırı da Nereden Alınır?

Kabrin temiz kalması, düzenli olması, yabani otlardan temizlenmiş olması vefat eden yakınlarımıza gösterdiğimiz saygının bir gereğidir. Kabir üzerine dikilen bitkiler zamanla daha geniş yer kaplayarak kabre yayılmaktadır. Mezarlığa ağaç dikilmesi, özellikle dikilen serviler zamanla uzadıkça eşsiz bir görünüm sunacaktır. Mezarlıklara dikilen defne, ılgın, leyla gibi ağaçlar Çankırı da ağaç fidan fidanları alabileceğiniz çiçekçilerde, tarım malzemeleri satan iş yerlerinde de bulunmaktadır. Ağaç dikilme zamanı sonbahar ve kış sonu arasında kalan dönemdir. Dikilen ağaçlar ve bitkiler ilk yılın yaz aylarında susuz bırakılmamalıdır. Sıcak yaz günlerinde bile 15 ile 20 günde bir mutlaka sulanmalıdır. Yaz yağmurları sulamanın yerini tutmamaktadır. Yaz boyunca en az ayda bir kez giderek fidanların derinden, güzelce sulanması gerekmektedir. Çalı ve ağaç türleri, bitki türlerinin Çankırı soğuğuna dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir.

Kabir Dışı İçin Bitkiler Nelerdir?

Bölgede yer alan fidanlıklara danışılarak kabrin dışı ve üstü için ayrı bitkiler satın alabilirsiniz. Fidanlık sahipleri bulundukları yerin iklim özelliğine göre dış mekan bitkileri satmaktadır. Bölgenin iklim şartlarına uygun bitkilerin iyi biliniyor olması gerekir. Ziraat ofislerinden alacağınız çiçekleri de kabir üzerine olduğu gibi dışına da ekebilirsiniz. Vefat eden yakınların mezarına ekilen süslü çiçekler olabileceği gibi sade ve zarif çiçekler de bulunmaktadır. Yakınların mezar toprağı üzerine uygun çiçeklerin dikilmesi güzel bir görüntü sağlar. Mezarlıklar hava cereyanına engel olmayacak biçimde, güneşin girebileceği çiçekleri barındırmalıdır. Yaz kış yeşil kalan çiçekler Çankırı soğuğuna ve hava şartlarına karşı da dayanıklı olacaktır. Çiçeklerin düzenli aralıklarla sulanması, yağmur sularıyla yetinilmemesi de her zaman canlı kalmalarını sağlayacaktır. Sulama işlemlerinin ise sabah erken, akşam serin saatlerde yapılması daha çok suyu köklerine almalarını sağlayacaktır.

Susuzluğa Dayanıklı Mezar Çiçekleri Nelerdir?

Soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı olan mezar çiçekleri her mevsim ekilebilmektedir. Mezar üzerine dikilen çiçek türleri arasında güller, kasımpatı, nergis, sardunyalar, zambaklar da yer almaktadır. Bu çiçek türleri mezarlıklarda en sık tercih edilenler arasında yer alır. Mezarlığa ekilebilen çiçekleri ekmek için de kabrin oturmasını beklemek gerekir. Mezara çiçek ekmek için birkaç ay geçmesi beklendikten sonra düzenleme ve çiçeklendirme yapılabilir. Yığma toprağın mezar üzerine oturması ardından mezarlara çiçek ekimleri yapılabilir.

Her Mevsim Canlı Kalan Çiçekler Hangileridir?

Aşırı güneşli havalarda kurumayan, soğuk havalara dayanıklı mezar çiçekleri uzun süre yaşayabilir. Karlı ve soğuk havalarda dayanıklı olan çiçekler krizantem çiçekleridir. Hem kış hem yaz aylarında solmadan ayakta kalabilen krizantemler bulunduğu her yere güzellik saçan çiçeklerdir. Makas çiçeği adıyla da bilinen kazayağı çiçeği kış ve yaz aylarına dayanıklı türlerdendir. Tohum dökerek çoğalan, çiçekleri avuç kadar olan mor, sarı renkli çiçek türleridir. Kış soğuğu ve kardan etkilenmeyen çiçeklere örnek olarak buz çiçeği verilebilir. Işıltılı ve pembe renkli olmasıyla mezarlıklarda estetik görüntü sunmaktadır.

Mezarlıklarda Kullanılabilecek Çiçekler Nelerdir?

Mezarlıkların daha güzel görünmesi için çiçekler eklenerek estetik bir görüntü sunması sağlanabilir. Dünya üzerinde her çiçeğe bir anlam yüklenmiş olup sevdiklerimize gösterdiğimiz saygıyı rengarenk çiçeklerle yansıtmak isteriz. Mor mezar çiçekleri de en çok tercih edilenler olup güzel mezar görüntüsü sunmaktadır. Mezar bakım hizmetleri alınması düşünülmüyorsa susuzluğa dayanıklı mezar çiçeklerinin seçilmesi gerekir. Mezar çiçeklerinin fiyatlarıysa renklerine, yapısına ve çok sayıda özelliğine göre değişiklik göstermektedir. 100 liradan 5000 lira civarına dek mezarlık çiçekleri çeşitleri mevcuttur. Aile mezarlıklarında da ekilen çeşitlere göre fiyatlar değişebilmektedir.