Bursa Mezar Bakım Firmaları

Bursa için henüz mezar bakım firması eklenmemiş.
Firmanızı ücretsiz ekleyin.

Bursa Mezarlıkları

Bursa da Mezarlık Çiçekleri ve Fiyatları

Mezarlıklarda yetişen ağaçlar ve bitkilerin bakımı kolay türden olması, değişen hava şartlarına uyum sağlayabilmesi aranan özellikleri arasında yer almaktadır. Mezar bitkileri denilince ilk akla gelen kabir üst toprak yüzeyinde yer alan küçük bitkiler olmaktadır. Kabir yanına dikilen bitkiler mezarlığa en uygun bitkiler arasında yer almaktadır. Bursa Marmara bölgesinde yer alan bir ilimiz olup karasal iklime sahip olmaması nedeniyle yetişen bitki, çiçek çeşidi de çok daha fazla olmaktadır. Yaz ayları pek yağışlı geçmeyen Bursa da mezarlık bakımlarını yürüten çok sayıda firma mevcuttur. Yaz aylarında susuzluğa dayanıklı bitkileri tercih etmek gerekmektedir. Hastalıklara dirençli olan, yaprak biti parazitlerinin yemediği bitkiler olan çiçekler ayrıca gübre de istememektedir.

Kabir Dışı İçin Ayrı Bitkiler

Kabir üzerine dikilen küçük bitkiler yerini kabir dışına dikilen ağaçlara bırakmıştır. Kabre uygun ağaçlar leylak, servi, defne, ılgın, ligustrum türlerindedir. Ağaç dikme zamanı sonbahar ile kış sonu olmaktadır. Yaz aylarının sıcak günlerinde dikilen ağaç fidanları sulanmalıdır. Yağmur suyu ayrı normal sulama ayrıdır. Dikilen hem ağaçların hem de çiçeklerin dikilmesi ardından ilk yılın yaz aylarında fidanlar susuz bırakılmamalıdır. Fidanların köklerine su ulaşmasına dikkat etmek, sonraki yıl yaz boyunca da fidanları güzelce derinden sulamak gerekir. Fidan ekilmesinin ardından sonra ki yıllar sulama pek gerekmeyecektir. Çalı ve ağaç türlerini iklime uygun zamanlarda seçerek dikmek gerekir. Kış soğuğuna dayanıklı olup olmamasına dikkat edilmelidir.

Kabir İçine Yer Örtücü Küçük Bitkiler

Tek kişilik kabirlerde bodur güller bile olsa dikilmesi çok uygun değildir. Çünkü zamanla büyüyen güller mezar dışına çıkacak ve estetik bir görüntü oluşturmayacaktır. Yaz aylarında susuzluğa dayanamayan güller iki ya da daha çok kişiden oluşan kabirlerde dikilmesi uygun bitkiler arasındadır. Kocaman bitkiler yerine daha kibar görünen mezarlığı yeşil örtüyle kaplayan bitkiler dikilmesi uygundur. Kış, yaz çiçek açan bitkiler yerine sürekli yeşil kalan bitkiler seçilmesi gerekmektedir. Mezarlar için en iyi şey çiçekler olup dayanıklı olmaları da önemlidir. Mevsimine uygun çiçekler estetik bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Yüzey örtücü bitkilerin mezarlıklarda kullanılmasının nedeni bütün yıl yapraklı şekilde görünüm sunuyor olmasıdır. Şiddetli soğuklara dayanıklı bitkilerin bu bölgelerde dikilmesi susuzluğa dayanıklı olmasını da sağlayacaktır.

Süs Bitkileri Olmayan Mezarlık Bitkileri

Yakınlarınızın mezarını ziyarete gittiğinizde büyük yapılı otların yolunması, mezarlıkların yabani otlardan temizlenmesinde son derece önemlidir. Güzelce sulanan mezarlıklardaki bitkiler bölgeden bölgeye değişmekte olup her yerde rahatlıkla bulunur. Kabrin toprağı susuz bırakılmayan, ilgisiz kalmayan alanlarda oldukça çeşitli bitkilerin yeşermesine de uygundur. Çiçek açma dönemi ne zaman uygunsa o zaman çiçeklerini açmaları da uygundur. Yaz, ilkbahar aylarında çiçek açan bitkilerin sağlıklı ve yeşil şekilde hayatını devam ettirebilmesi son derece önemlidir. Yabani otlar olsa mezar üzerinde düzenli, temiz, bakımlı olmasına önem verilmelidir. Bu şekilde güzel görünüm sunulmakta olup yeşillikleriyle bile estetik görünüm sunmaktadır. Yer kaplayan örtücü bitkiler görüntüsüyle de mezarlıkların yeşil kalmasını, her daim, her mevsim canlı görünmesini sağlayacaktır.

Mezarlıklarda Yabani Otlar Nasıl Yok Edilir?

Toprağı sıkı şekilde örten yer örtücü bitkilerden kullanılmayıp birkaç bitki dikilecekse yabani otların gelişmesini önlemek için ayıklama yapılması gerekir. Ot gelişimini engelleyen rüzgarın uçuramayacağı malç maddeleri tercih edilmelidir. Mezarın bulunduğu alanlarda şiddetli rüzgar akımı üzerinde bulunmuyorsa ağaç kabuklarıyla toprağı örtmek yabani ot mücadelesinde etkili yol olmaktadır. Yabani otların belli aralıklarla düzenli şekilde temizlenmesi yabani otlarla mücadelede etkili olacaktır.