Burdur Mezar Bakım Firmaları

Burdur için henüz mezar bakım firması eklenmemiş.
Firmanızı ücretsiz ekleyin.

Burdur Mezar Bakım ve Temizliği Hizmetleri

Vefat eden yakınlarımız, sevdiklerimiz için mezarlarının bakımlarını düzenli şekilde yapmamız onlara duyduğumuz saygının bir göstergesi durumundadır. Yakınlarımızın mezar toprakları üzerine çiçekler ve bitkilerin dikilmesi güzel görüntü sağlamaktadır. Mezarlığa dikilecek çiçeklerden önce mezarlığın bakımının, onarımının ve temizliğinin özenle yapılması gerekir. Güzel bir görüntü sağlayan çiçekler mezarlıkların daha bakımlı, temiz görünmesini sağlar. Güneşin girmesine, hava cereyanına mani olmayacak şekilde, serviler gibi kış, yaz aylarında yeşil duran, yayvan yapıda olmayan ağaçlarla, çiçeklerle güzel görüntüler elde edilebilir. Susuzluğa dayanıklı mezarlık alanlarına uygun çiçeklerin dikilmesi gerekmektedir.

Mezarlığa Uygun Çiçekler Hangileridir?

Mezarlıklarda bulunması gereken çiçekler arasında yer alan bazı türler bulunmaktadır. Güllerin mezarlıklara dikilmesinin nedeni susuzluğa karşı dayanıklı olmasından kaynaklanır. Mezarlığa uygun krizantemlerde çok yıllık bitkiler olup kış ve sonbahar aylarında çiçek açmaktadır. Sardunyaların kokusu özel kokulu olup kırmızı, kızıl, beyazdan pembe tonlarına kadar çeşit göstermektedir. Yer örtücü, mezarlık kaplayan, sarkan çiçekler katmersiz ve katmerli türleriyle en çok sevilen çiçekler arasında yer alır. Mezarlıklar için uygun çiçekler olan nergis parlak yeşil yapraklara sahiptir. Beyaz ve sarı renkli, hoş kokulu çiçekler olan nergisler mezarlıklarda sıklıkla tercih edilmektedir. Mezar üzerine dikilebilen zambaklar bahçeler ve iç mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Zararlı ot temizlikleri diplerinden başlayarak yapılmalıdır. Aralarında 50 cm mesafe bulunması gerekir. Servi ağaçları da mezarlık alanlarında hava cereyanı, güneş girmesine engel olmayacak şekilde dikilmelidir. En uygun ağaç servi türüdür. Servi ağaçları mezarlık alanlarına dikilebilir.

Susuzluğa Dayanıklı Mezar Çiçekleri Nelerdir?

Mezarlık alanlarına dikilebilecek susuzluğa dayanıklı güllerin sayısı bir hayli fazladır. Özellikle de meskenlere uzak mezarlık alanlarında susuzluğa dayanıklı türler olması önemlidir. Servi ağaçları meyvesiz olup susuzluğa dayanıklı olmasıyla da sıklıkla tercih edilen türler arasında yer alır. Mezar üzerine dikilen gül, kasımpatı, nergis, sardunya, zambaklar yaz, kış mevsimlerine dayanıklı olup yetiştirilmesi zor olmayan bitkiler arasında yer alır. Mezarlık alanlarına ve çevresine dikimler yapılırken bitkilerin dikimleri ve çiçeklerin dikimleri için bu türlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Aksi halde kurumuş, estetik görünüme sahip olmayan çiçekler ortaya çıkacaktır.

Mezarlıklara Neden Çiçek Dikilir?

Ağaçlar ve güzel kokulu çiçeklerin ekildiği mezarlıklara bakımların da sürekli, özenli şekilde düzenli yapılması gerekir. Mezarlıklar ağaçlar ve bitkilerin dikilmesi için öncelikle olması gereken temizliğe sahip olmalıdır. Mezarlıklara çiçek ekilmesi bitkilerin Allah’ı zikrettiği inancına dayanmaktadır. Toprakla örtülen kabrin de sulanarak iyice oturması, toprağın rüzgarla gitmesinin de engellenmesi sağlanmalıdır. Toprağın yerleşerek kabrin çökmesi sonucunda vahşi hayvanların da mezarlıklara zarar vermesi engellenmiş olacaktır. Servi ağacı geleneklerimizde faniliğin, ölümün, vahdetin de sembolü olmaktadır. Kış aylarında yapraklarını dökmeyen servi ağacı dirayeti, gücü bakımından da hayatı simgelemektedir. Dik duruşa sahip servi ağacı dürüstlük ve doğruluğa da temsil etmektedir. Servi dikilmesinin diğer bir amacı da rüzgarın verdiği seslerin sebep olduğu manevi atmosfere sahip olmasıdır. Mezarlıklara su dökülmesi, tohumların ve otların kolaylıkla yeşillenmesine, ömrünün uzun olmasına neden olmaktadır. Toprakla kaplı kabrin sulanarak iyi şekilde oturması, toprağın rüzgarla uçmasının da engellenmesini sağlayacaktır. Kök salan ağaçlar mezarlık yanında büyüyerek daha sağlam durmasını sağlayacaktır. Mezarlıkta otlar ve ağaçlar kesilmez veya toplanmazsa telef olacaktır. Kabirler üzerinde toprağın yatışması, yapılması için üzerine çiçek ekmenin veya su dökmenin sakıncası bulunmamaktadır. Bu şekilde bakımlı, dayanıklı çiçekler mezarlık alanlarında yetişecektir. Kabirlerin bakımlarının düzenli yapılması durumunda çiçekler solmayacak ve daha uzun ömürlü olacaktır.