Bahçe Malzemeleri Tavsiyeleri

Bahçe Malzemeleri Tavsiyeleri

İçinizi ferahlatan, görüntüsüyle de şıklık sunan bahçelerinizde şık kompozisyonlar oluşturmak için kullandığınız çiçekler kadar malzemeler de önemlidir. Bahçesi olan evlerde kullanıcıların yerine getirmesi beklenen görevler vardır. İşyeri, ev, eğitim kurumları bahçeleri gibi alanlarda gereken bakımlar yapılmalıdır. Kullanılan ürünlerse bahçe için bahçıvanlık aletleridir. Bahçıvanlık aletleri bahçenizde yer alan çeşitli otların, ağaçların ve bitkilerin düzenlenmesi, bakımların yapılması için tercih edilen ürünler arasında yer alır. Bahçe ve bahçıvanlık malzemeleri içinde çeşitli tasarımlarda seçenekler sunulur. Bahçıvanlık aletleri içinde çok fazla sayıda ürün bulunan ev aleti kategorisindedir. Seçenekler bakım işlemleri yapılacak alanın bulunduğu özellikler içinde şekillenen ürünler arasındadır. İşyeri, eviniz, bulunduğunuz yer bahçesinde sade bahçe düzenlemesi gibi işlem yapmak istiyorsanız bahçıvan aletlerine sahip olmanız gerekir.

Bahçe Aletleri Çeşitleri

Bahçıvanlık alet çeşitleri bahçe bakım alanında çok sayıda hizmet amacı olmasına bağlı olarak değişmektedir. Bakım yapılan alanda otlar, bitkiler üzerinde şekillendirme yapılacaksa tercih edeceğiniz ürünlerin de sayısı fazladır. İşlem yapılması zor bitkilerin olduğu sert bir yüzey varsa budama testeresi çeşitleri tercih edilebilir. En çok kullanılan ürünler arasında yer alan bahçe dekorasyon objeleri yapacağınız işlemlerde destek sağlar. Ağaçlarda işlem yapacaksanız, erişemeyeceğiniz kadar yüksekse dal budama makası çeşitlerini kullanabilirsiniz. Budama ve bakım işlemlerinde kullanacağınız bitkiler sert yapıdaysa örslü makaslar kullanabilirsiniz. Budama makasları yoğun efor harcamanıza sebep olsa da kısa sürede etkili işlemler yapmanızı sağlar. Şarjlı budama makasları kalın ve yüksek dalları kesmenize yardımcı olmaktadır. Aşı makasları da ilaçlama işlemleri, bitki bakımlarında faydalı ürünler arasındadır. Ağaç kesim aşamalarındaysa elektrikli testere çeşitleri önemlidir. Toprağa bakım içinse kazma seçenekleri, inşaat kürekleri geniş kullanım alanına sahiptir.

Bahçe Malzemeleri Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahçe bakımında gereken eşyaları belirlemek doğru seçim yapmanızı sağlayacaktır. Bahçenizde bitkiler üzerinde işlemler yaptığınız zaman budama makas çeşitleri de doğru seçenek olarak işlerinizi kolaylaştırmaktadır. Bitkilere erişme imkanınız zorsa budama makası seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Budama işlemlerinde zorluk yaşıyorsanız, bitkileriniz sertse budama testeresi seçimi yapabilirsiniz. Testereler içinde erişimi uzak alanlar için yüksek dal budama testerelerinin modelleri tercih edilebilir. Bahçe el aletleri arasında yer alan örslü bahçe makasları maksimum verim sağlamaktadır.

Bahçe Bakımına Gereken Malzemeler

Bitki ve toprakla iç içe olmak, bahçeyle uğraşmak insanları en çok dinlendiren aktivitelerden biridir. İşinizi kolaylaştıran ev aletleriyle bahçenizde uğraşmak bir hobi haline gelecektir. Bahçe bakımı için gereken bahçıvan malzemeleri isimleri de şu şekilde sıralanabilir:

  • El aletleri: Kürek, mala, el çapası, el çatalı, uzun saplı kürek, budama makası, ince uçlu bıçak, çapa, kova, kırpma makası, tırmık
  • Diğer malzemeler: Kök çapası, mala, budama makası, çim makası, yelpaze tırmık, el küreği

Bahçe Aletlerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bahçe gereçlerinin üzerinde olan toprak her kullanım sonrasında silinmelidir. Bahçe gereçlerinin eklem ve ağız kısmında ki topraklar fırça ve temiz bir bezle temizlenmelidir. Bahçe malzemeleri bahçelerinizin düzenlenmesinde topraktan bitkiye pek çok alanda kullanıldığı için zamanla aşınmalara uğramakta, yıpranmaktadır. Araç gereçlere bulaşan bitkilerin suları ve özlerinin temizlenmesi için uygun olan temizlik malzemesi kullanılmalıdır. Metal gereçleri temizlemek amacıyla gereçler kovada yağlı kuma sokulmalıdır. Nemli kuma mineral yağ eklenmelidir. Gereçler askılarda muhafaza edilmelidir. Düzenli bahçe araç gereç bakım günü olmalıdır. Bahçe gereçlerinin ağzını ayda bir kez bilemeli ve bakımlarını yapmalı, problemli parçaları değiştirmelisiniz. Bahçe araç gereçlerin bakımı için özel bölüm hazırlamalı, düzenli şekilde bakımlarını yapmalısınız.