Artvin Mezar Bakım Firmaları

Artvin için henüz mezar bakım firması eklenmemiş.
Firmanızı ücretsiz ekleyin.

Artvin de Mezarlığa Dayanıklı Ağaçlar ve Bitkiler Nelerdir?

Çiçekler ve bitkiler bulunduğu yerin havasını değiştirmekte, pozitif bir hava katmakta, canlılık katmaktadır. Rengarenk ve farklı çeşitte birçok çiçekle yapılan iyi ve kaliteli bir mezar peyzaj çalışması ile mezarlar çok daha huzurlu görünebilmektedir. Mezarlıklarda yeni ağaçlar, otlar ve çiçekler açması İslam dinine göre de uygun bir durumdur. Durum böyle olunca bizlere de emri yerine getirmek ve mezarlar üzerinde yeniden hayatın devamlılığını sağlamak düşer. Bu nedenle mezarlıklara bakım yapmalıyız. Öncelikle mezarların üzerinde biten yabani otları, başka ağaçlardan ve çiçeklerden düşen çer çöpü güzelce temizlenir ve zemini yeni güzel çiçekler için açılmaktadır. Daha sonra farklı renklerde çiçeklerin tohumunu ekiyor ve gerekiyor ise toprağa takviye yapılmaktadır. Farklı renk olmasının nedeni mezarın daha canlı ve ferah gözükmesi, baktığı zaman insanın içinin açılması için. Tabii kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ayrıca çiçeklerin yetişebilmesi için gübre de eklenmektedir. Mezar bakım hizmeti kapsamında zaten düzenli olarak su verme ve kontrollerini yapma işlemlerini yapılmaktadır. Bu sayede çiçekler solmuyor ve mükemmel bir biçimde rengarenk açıyor.

Mezarlığa Uygun Çiçek Türleri Nelerdir?

Mezar için en uygun çiçekler tabii ki de bütün hava şartlarına uyum gösteren soğuğa, rüzgara, sıcağa, kara, yağmura, suya karşı dayanıklı çiçekler olarak bilinmektedir. Mezarlığa dikilecek çiçeklerin değişken hava koşullarına uygun olması, dayanıklı olması gerekir. Aksi halde çiçekler zamanla solacak ve canlılığını yitirecektir. Mezarlıkların bakımsız görünmemesi için bu nedenle bakımlarının da düzenli yapılması gerekmektedir. Mezarlığa uygun bitkiler ve ağaçların dikilmesi gerekmektedir.

Mezar Çiçeklendirme İşlemi Neden Önemlidir?

Sevdiğimiz birini kaybettikten sonra elimizden gelen birkaç şeyden biri de ona temiz ve bakımlı bir mezarlık bırakabilmektir. Bunun için mezarın ilk olarak güzel bir biçimde kurulması ve bakımının da devamlı olarak sağlanması gerekmektedir. Mezar bakımı veya mezar peyzaj işlemi hem kendinizin, bir şirketin veya kurumun yapabileceği bir işlemdir. Firmalarla anlaşarak mezar bakımlarını düzenli şekilde de yaptırabilirsiniz. Tabii ki kendi yaptığınız işle kurumsal bir şirketin yaptığı iş bir olmamakla beraber devamlı da olmaz. Bu yüzden şirketlerin üstün hizmet anlayışı ile gerçekleştirdiği mezar peyzajı ve mezar çiçeklendirme hizmeti büyük önem arz etmektedir.

Mezara Dikilebilecek Ağaçlar Nelerdir?

İslam dinine göre mezarlığa ağaç dikmenin bir sakıncası olmadığı söylenmektedir. Uzun boylu, kışın yaprakları dökülmeyen, dalları sık ağaçlar dikkatimizi hep çekmiştir. Selvi ağacı geçmişten bugüne mezarlık alanlarında en çok tercih edilen ağaçlar arasında hep yer almaktadır. Mezarlığa ağaç dikmek faydalı olup sevap olduğu bile söylenmektedir. Kabire hangi ağaçlar dikilir sorusuna kabre dikilecek ağaçlar hakkında genel bilgiler verecek olursak uzun seneler dayanıklı, değişken hava koşullarına uyumlu, yaz, kış dayanıklı ağaçlar olması gerektiğini söyleyebiliriz. Mezarlığa dikilecek ağaçlar mezarın yanına veya üstüne de dikilebilir. Mezarlığa dikilmesi mümkün olan ağaçlar şu şekildedir:

 • Ceviz ağacı,
 • Ardıç ağacı,
 • Çınar ağacı,
 • Çağ ağacı,
 • Elma ağacı,
 • Dut ağacı,
 • Kayın ağacı,
 • Kavak ağacı,
 • Selvi ağacı,
 • Kestane ağacı,
 • Taflan ağacı

Bir Yıllık Çiçek Açan Bitkiler Nelerdir?

Uzman firmalara başvurunuz halinde bir yıllık çiçek açan bitkileri de istediğiniz mezarlıklara istediğiniz zaman rahatlıkla, dikebilirsiniz. Tek yıllık çiçek açan bitki türleri saksı ve bahçelerde de yetiştirilebilir. Tek yıllık çiçek isimleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bak çiçeği, ateş çiçeği, begonya, camgüzeli, kadife çiçeği, ipek çiçeği, horoz ibiği çiçeği, kirli hanım çiçeği, sardunya, vapur dumanı, petunya gibi çiçeklerdir.