12 Ay Yeşil Kalan Bitki Çeşitleri

12 Ay Yeşil Kalan Bitki Çeşitleri

Yaşam şartları bulundukları iklim, bölge, bakım koşullarına bağlı olan bitkiler bahçelerinizde de yetiştirilmektedir. Ev yaşamınızı tamamlayan, düzeninize katkı sağlayan bitkiler yıl boyunca yeşil kalan türden olmalıdır. Sürekli diri, güzel görünen bahçe için en ideali olan yeşil bitkiler uzun ömürlü ve dayanıklıdır. İnsanın içini ısıtan bitkiler her mevsim yeşil kalması ve renkleriyle sık sık tercih edilmektedir. Kış bahçelerinde tercih edilen bitkiler soğuk havalarda da uykuya geçmemekte ve güzelliğini sergilemektedir. Evlerde kasvetli havaları dağıtan bitkileri evlerinizin belli bir bölümüne, neşeleneceğiniz alanların tamamına da yerleştirebilirsiniz. Emek vererek hazırlanan köşelerde, yuvalarınızda rengarenk çiçeklerin evle bağınızı güçlendirdiği, mutluluk hormonunuzu yükselttiği de yapılan araştırmalarla ortaya çıkmaktadır. Günümüzde en popüler bitkilerden olan sukulent 4 mevsim yeşil kalabilmesiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Soğuk, sıcak diyerek naz yapmayan sukulent her ortama uyum sağlar. Hep yeşil kalan bahçe bitkileri arasında yer alan, bakımı kolay, sağlığınızı koruyan bitkiler dekorlarınızın temalarında da kullanılır. Açık bahçeler için az avlu alanına sahip olan alanlarda da bitkiler kolaylıkla yetiştirilmektedir. Bitkilerin temel ihtiyaçları ışık ve su karşılandığında, bakımları zamanında yapıldığında uzun süreli yaşamaktadırlar.

Dört Mevsim Yeşil Kalan Bitkiler

Mutlu kış bahçelerinizin anahtarı, ruh halinize iyi gelen bitkiler dört mevsim yeşil kalmasıyla da kendini göstermektedir. Peyzaj çalışmalarında en dikkat edilen hususlardan olan görsel uyum bitkilerin kombinlenmesinde de etkilidir. Hangi bitkiler her mevsim yeşil kalır sorusuna en sevilen, dört mevsim yeşil kalan bitkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Limon ağacı,
 • Taze baharatlar,
 • Aloe vera,
 • Paşa kılıcı,
 • Kaktüs,
 • Sukulent,
 • Açelya,
 • Japon kamelyası

Sürekli Yeşil Kalan Ağaçlar Hangileridir?

4 mevsim çiçek açan bitkiler, genel özelliği uzun süre yeşil kalması olan, sıcak ve soğuğa dayanıklı, iğne yapraklı ağaçlar bahçelerinizin de vazgeçilmezi olmaktadır. Çit ve çalı bitkileri de çam ağacıyla aynı özelliklere sahip durumdadır.

 • Ardıç ağacı: Dört mevsim yeşil kalabilmesiyle de her dönem tercih edilmektedir. Ardıç ağacı uzunluğu 1 ile 9 metre arasında olmaktadır. Bodur olanları 30 cm boyunda olan ardıç ağacı iğneli yapraklara sahiptir.
 • Servi ağacı: Yetiştirilmesi kolay, sıcak ve soğuğa dayanıklı bir ağaç türüdür. Servi ağaçları hızlı büyüyen, derin kökleri, hoş kokusu yayan iğneli yapraklı ağaçtır. Soğuk ve sıcağa dayanıklı, yetiştirilmesi kolay, dayanıklı ağaçlardandır.
 • Batı ladini: Toprak konusunda seçici olan Batı ladini çok uzun seviyelere çıkabilir.
 • Çam ve göknar ağacı: Dört mevsim yeşil kalabilen ağacın çeşitleri de vardır. Fıstık çamı, halep çamı, karaçam, sarıçam türleri arasındadır.

Dört Mevsim Yeşil Kalan Küçük Bitkiler Hangileridir?

Yeşil kalan bitkiler listesinde yer alan kaktüs kolay bakımı, su gereksinimi olmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Bakım istemeyen, zahmetsiz, her bütçeye uygun bitkiler peyzaj çalışmalarına uygundur. Sarmaşıklar da küçük bitkiler arasında yer alır. Bahçenize görsel katkı sunan bitkiler arasında yer alan sarmaşık duvara tırmanması yönüyle sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun süreli yeşil bitkiler arasında olan biberiye azimli bir bitkidir. Bahçe veya saksıda sarmaşığı yetiştirebilirsiniz. Aşırı soğuğa dayanıklı olan bitkiler arasında yer alan açelya çiçeği mutluluk ve dengeyi simgelemektedir. Kamelya bitkisiyse kırmızı çiçek açması, toprağı kuruyana dek su vermeye gerek kalmamasıyla en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Lavanta yaz kış yeşil kalan dış mekan bitkileri arasında yer alır. İster bahçede, ister saksıda yetişebilen zahmetsiz bitki lavanta çiçeği ilkbaharda budama yapılan, sonrasında çiçek açan bitkilerdendir.